Ultimele știri

ÎPS Petru: „Îmbrăcând sufletul cu lumina credinței, putem câştiga Împărăţia lui Dumnezeu”

   Duminică 17 iunie 2018( a treia după Rusalii ), Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   În predica sa, Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru s-a referit la pericopa Evanghelică citită, subliniind printre altele: „Grija excesivă pentru cele materiale îl îndepărtează pe om de Dumnezeu. De aceea, Evanghelia de astăzi se încheie cu îndemnul: „Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă”. Îndemnul Mântuitorului este să căutăm mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu, adică să avem grijă, în primul rând, de suflet. Grija pentru suflet, ne spun Sfinţii Părinţi, înseamnă a-l hrăni şi a-l îmbrăca cu haină luminoasă. Iar haina luminoasă înseamnă fapte bune, rugăciune, citirea scrierilor sfinte.”

   „Să luăm aminte la învăţăturile Evangheliei de astăzi pentru ca hrănind şi îmbrăcând sufletul cu lumina credinței să putem câştiga Împărăţia lui Dumnezeu”, a îndemnat Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img