Ultimele știri

ÎPS Petru: „Dacă nu ar fi înviat Hristos astăzi toate ar fi fost fără rost”

   Luni, 17 aprilie 2017, în Săptămâna Luminată, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din oraşul Soroca (preot slujitor Ştefan Eftodii).

   După oficierea Serviciului Divin, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei i-a felicitat pe toți cei prezenți cu ocazia Marelui Praznic al Învierii Domnului care: „este un prilej de mare bucurie sufletească, dar în același timp și de meditație, pentru că minunea Învierii Mântuitorului Hristos are un scop binedeterminat și anume încredințarea în invierea noastră a tuturor precum și șansa mântuirii sufletelor noastre.”  Înaltpreasfinția Sa a concluzionat că: „Dacă nu ar fi înviat Hristos astăzi toate ar fi fost fără rost”.

   Cu această ocazie, pentru activitate rodnică, spirit păstoricesc deosebit și atitudine gospodărească față de parohia încredințată și nu numai, Înaltpreasfinția Sa, l-a decorat pe PC părinte Ștefan cu distincția bisericească Dreptul de a purta Cruce Aurită.

   Părintele Ștefan i-a mulțumit ÎPS Petru pentru vizită și binecuvântare arhierească, invitândul pe Înaltul Ierarh al Mitropoliei Basarabiei și cu alte ocazii în mijlocul comunității lor.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img