Ultimele știri

ÎPS Petru: “Când ne însemnăm cu semnul Sfintei Cruci diavolii nu mai au nici o putere asupra noastră”

   În ziua praznicului Înălțării Cinstitei Cruci(stil vechi), în data de 27 septembrie 2017, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie în parohia din localitatea Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa (preot paroh Ierom. Veniamin Galiţ).

   După oficierea Sfintei Liturghii, ÎPS Părinte Mitropolit Petru a rostit un cuvânt de învățătură în care, printre altele a îndemnat: “Avem datoria morală de a cinsti Sfânta Cruce și de a o folosi de fiecare dată atunci când întâmpinăm greutăți în viață. Să nu ne fie rușine să ne însemnăm cu semnul sfintei cruci niciodată pentru că ea ne-a fost lăsată de Mântuitorul Hristos drept armă împotriva diavolului. Atunci când ne însemnăm cu semnul Sfintei Cruci diavolii nu mai au nici o putere asupra noastră.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img