Ultimele știri

ÎPS Petru: „Averile, slava deşartă şi cinstea trecătoare nu sunt ziditoare de suflet, ci trăirea în Hristos”

Cu ocazia cinstirii Sfinţilor 40 de mucenici din Sevastia, întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a oficiat Liturghia Darurilor mai înainte Sfinţite la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău.

 În cuvântul rostit cu prilejul acestei sărbători înaltul ierarh a menţionat, printre altele: „Credinţa, răbdarea şi bărbăţia celor 40 de mucenici, trebuie să fie pentru noi exemplu de urmat în apărarea dreptei credinţe. Ei şi-au dat viaţa pentru credinţă în timpuri de prigoană împotriva creştinilor, însă mulţi dintre noi, cu părere de rău, în aceste timpuri mai liniştite, în care credinţa în Hristos nu este atât de persecutată ca atunci, nu suntem în stare să mărturisim dar mai ales să ne jertfim pentru El.  Ei au ajuns la înţelegerea că totul este trecător în lumea aceasta în afară de sufletul nostru, care este nemuritor. Au înţeles că averile, slava deşartă şi cinstea trecătoare nu sunt ziditoare de suflet,  ci dedicarea vieţii trăirii în Hristos.”

Biroul de presă a Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img