Ultimele știri

ÎPS Petru: „Atâta timp cât tinerii noştri sunt vii sufleteşte, avem asigurat viitorul nostru ca Neam, Ţară şi, nu în ultimul rând, Credinţă”

În data de 20 noiembrie 2016, în Duminica a XXIV-a după Cincizecime (pomenirea Sf. 33 de Mc. Din Melitina; Cuv. Lazăr), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Rezeni, raionul Ialoveni (Preot paroh Protoiereu-Mitrofor Ion Cotorobai).

La sfârșitul serviciului divin ÎPS Petru a ținut o predică, cu referire la evanghelia zilei, în care a menționat printre altele: „Prin învierea fiicei lui Iair, Mântuitorul Hristos ne încredinţează, că tot aşa în Ziua cea de Apoi, ne va învia şi pe noi ca să dăm răspuns pentru toată viaţa noastră cu fapte bune şi rele. Acest lucru trebuie să ne facă mai responsabili pentru faptele noastre, să ne ţină mereu în aşteptare, în post şi rugăciune”. În altă ordine de idei, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Petru a menţionat că: „Învierea copilei de doisprezece ani este una dintre dovezile că Dumnezeu îi iubeşte pe tineri şi le acordă o atenţie deosebită. Tot aşa şi noi, slujitorii bisericii, trebuie să le acordăm atenţia cuvenită, să încercăm să îi atragem lângă biserică, şi să îi responsabilizăm, pentru că ei reprezintă viitorul nostru. Atâta timp cât ne educăm tinerii noştri, prin învierea lor sufletească, putem spune că avem asigurat viitorul nostru ca Neam, Ţară şi nu în ultimul rând Credinţă”.

Menţionăm că în cadrul Sfintei Liturghii, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru al Basarabiei a hirotonit pe tânărul teolog Florin Mihai Acatrinei în treapta de diacon.

După Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie, Vlădica Petru a oficiat Taina Sfintei Cununii a tinerilor Andrei şi Cristina Cotorobai.

Părintele paroh i-a mulţumit înaltului ierarh pentru vizită şi l-a invitat să mai vină în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Rezeni.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img