Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit PETRU a transmis un mesaj de felicitare PS Părinte Episcop VENIAMIN cu ocazia zilei de naștere

Preasfințite Părinte Episcop,

 

În gând de rugăciune, Vă adresez urări de sănătate, ani îndelungați și bucurii duhovnicești, rugând pe Hristos Domnul, Dăruitorul Vieții, să reverse asupra Preasfinției Voastre Harul Duhului Sfânt cu îmbelșugare și să Vă dăruiască ajutor în slujirea la care V-a chemat, timp în care, ați întruchipat pe Arhipăstorul desăvârșit, Hristos, Mântuitorul nostru.

Împărtășind aceste gânduri, Vă îmbrățișez și Vă doresc mulți și fericiți ani, Preasfinția Voastră!

Cu frățească dragoste în Hristos Domnul,

 

                                                                † Petru

                                              Arhiepiscop al Chișinăului

                                Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor

 

 

 

PS Părinte Episcop VENIAMIN Goreanu este originar din Comuna Puhoi, Raionul Anenii Noi. El s-a născut în anul 1975.

A intrat în viața monahală la Mănăstirea Neamț în anul 2007, iar la începutul anului 2008 a fost hirotonit ierodiacon și apoi ieromonah pe seama mănăstirii Antim. În 28 noiembrie 2010 a fost hirotesit arhimandrit de către Preafericitul Părinte Patriarh DANIEL, în Catedrala Patriarhală.

Între anii 2003-2018 a îndeplinit numeroase funcții în cadrul Administrației Patriarhale şi a Arhiepiscopiei Bucureştilor:

Inspector la Sectorul Învățământ al Patriarhiei Române (2003-2004), inspector eparhial la Sectorul Comunități Externe al Patriarhiei Române (2005-2008), secretar la Cancelaria Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române (aprilie 2008 – mai 2009), consilier eparhial administrativ al Arhiepiscopiei Bucu­reștilor (2009-2015) și apoi consilier patriarhal pentru relația cu Parlamentul României la Cancelaria Sfântului Sinod (decembrie 2015 – mai 2018). În paralel a fost lector suplinitor de drept și administrație bisericească la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București (din 2010).

Este triplu licențiat în Drept, Teologie și Ştiinţe Politice şi Administrative. Din anul 2006 este doctor în Teologie.

Arhimandritul Veniamin Goreanu a fost ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în demnitatea de episcop al Basarabiei de Sud, în ședința de lucru din 24 mai 2018. Hirotonia sa ca arhiereu a fost oficiată la 26 mai 2018 în Catedrala Patriarhală din București de către PF Părinte Patriarh DANIEL, împreună cu un sobor de ierarhi din care au făcut parte: ÎPS Părinte Mitropolit PETRU , ÎPS Părinte Arhiepiscop CASIAN, PS Părinte Episcop GALACTION, PS Părinte Episcop ANTONIE, episcopii vicari patriarhali VARLAAM Ploieșteanul și IERONIM Sinaitul și episcopul vicar TIMOTEI Prahoveanul al Arhiepiscopiei Bucureștilor. La această slujbă de hirotonie au participat, de asemenea, reprezentanți ai instituțiilor statului român.

 

 Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img