Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit PETRU a sfințit marți, 17 mai, piatra de temelie pentru noua biserică a Mănăstirii „Sfântul Proroc Ilie”

Precuviosul Părinte Stareț, Arhimandritul Damaschin, împreună cu un sobor de preoți, viețuitorii așezământului monahal și zeci de credincioși, au întâmpinat pe Părintele Mitropolit, dis de dimineață, pentru a săvârși slujba de sfințire a pietrei de temelie.

De asemenea, Părintele Protopop Protoiereu Mitrofor VASILE ALCAZ, protopop de Ungheni, Părintele Arhidiacon MAXIM STURZA, consilier mitropolitan și Părintele Arhidiacon CONSTANTIN OLARIU, consilier mitropolitan, au luat parte la slujba de sfințire.

La slujba de sfințire au participat și muncitorii ce vor demara lucrările de construcție.

Acest proiect a fost posibil cu ajutorul Secretariatului de Stat pentru Culte din România, sub conducerea Domnului Secretar de Stat VICTOR OPASCHI, care a aprobat proiectul de finanțare a noii biserici a Mănăstirii și care a susține mai multe proiecte de biserici din cadrul Mitropoliei Basarabiei.

 

 Istoric: Mănăstirea „Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul” a fost înfiinţată în anul 2002, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit PETRU, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, şi a fost amenajată într-o fostă unitate militară, care mai bine de zece ani a fost abandonată, după plecarea ostaşilor sovietici, ajungând într-o stare deplorabilă – fără uşi, fără ferestre, cu acoperiş avariat şi fără curent electric

Lucrările de reamenajare au fost coordonate de Părintele Stareţ Damaschin, astfel reuşind, fiind sprijinit de creştinii din împrejurimi, să transforme fosta unitate militară în loc de rugăciune pentru monahi şi creştini.

La 2 noiembrie 2003 a fost săvârşită slujba de sfinţire a locaşului şi oficiată prima Sfântă Liturghie de către ÎPS Părinte Mitropolit PETRU.

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img