Ultimele știri

IPS Mitropolit Petru: „Iubirea față de semenii noștri trebuie exprimată necondiționat”

În data de 27 noiembrie 2016 în Duminica a XXV-a după Pogorârea Sfântului Duh (Pomenirea Sfântului Apostol Filip și a Sfântului Ierarh Grigorie Palama), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie în parohia „Sfinții Trei Ierarhi” din municipiul Chișinău (preot paroh protoiereu Anatol Goncear).

După oficierea Sfintei Liturghii, ÎPS Petru a rostit un cuvânt de învățătură în care s-a referit la Evanghelia zilei, a Samarineanului milostiv: „Preotul și levitul au trecut pe lângă cel tâlhărit, căci se considerau superiori și mândri, însă această indiferență i-a discreditat total în fața Lui Dumnezeu, în timp ce samarineanul, chiar dacă era de alt neam, a arătat că iubirea față de semenii noștri trebuie exprimată necondiționat. Fiecare dintre noi poate fi un samarinean milostiv, căci nu etnia, vârsta sau statutul social ne face oameni cu adevărat, ci virtuțile creștine în frunte cu milostenia. Fiecare om poate să devină mâinile iubirii milostive a lui Dumnezeu prin care El lucrează în lume ca să ridice şi să vindece pe cel căzut sau suferind”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img