Ultimele știri

ÎNDRUMĂRI către clericii și credincioșii din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei, în contextul instituirii Regimului Special de Activitate de către Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică, decretate pe teritoriul Republicii Moldova

    1. Sfintele Slujbe să se desfășoare cu respectarea măsurilor de protrcție: purtarea măștilor de protecție, respectarea distanței fizice recomandate, asigurarea cu dezinfectanți e.t.c.  
    2. Pentru a evita aglomerația credincioşilor la slujbele de sâmbătă şi duminică, Lăcașurile de Cult vor fi deschise zilnic credincioșilor pe întreaga perioadă a săptămânii, încât preoții slujitori să poată răspunde tuturor solicitărilor credincioșilor privind Spovedania, Împărtășania și citirea unor rugăciuni.
    3. Asigurarea unei zone de igienizare a mâinilor, cu produse necesare pentru aceasta (apă, săpun, dezinfectanți etc.), în proximitatea lăcașurilor de cult;
    4. Interiorul bisericilor, mobilierul bisericesc, căile de acces și spațiile adiacente vor fi cu regularitate dezinfectate;
    5. Cu prilejul săvârșirii slujbelor bisericeşti, se reiterează recomandarea ca înainte de otpust se va citi Rugăciunea Specială pentru pocăință, pentru oprirea epidemiei actuale, pentru însănătoșirea persoanelor bolnave și pentru întărirea spirituală a cadrelor medicale și a persoanelor care contribuie la prevenirea și combaterea epidemiei, iar la ecteniile Mare și Întreită se vor adăuga cererile speciale la vreme de epidemie;

    Totodată, îndemnăm toți clericii și credincioșii, la responsabilitate deplină pentru evitarea apariției unor situații neplăcute, care să afecteze desfășurarea în condiții normale a serviciilor religioase, mai ales că urmează o perioadă foarte importantă pentru întreaga ortodoxie, apropierea Praznicului Învierii Domnului, precedată de Postul Mare.

   E momentul să fim cu toții responsabili, pentru a nu fi privați și în acest an de participarea la frumoasele slujbe din perioada Postului Mare, dar și la slujbele prilejuite de Praznicul Învierii Domnului.

Din încredințarea ÎPS Mitropolit Petru,

Semnează Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img