Ultimele știri

Înaltpreasfințitul Petru susține și încurajează activitatea Asociației “Monumentum”

   În ziua de 24 iulie 2020, la Sediul Mitropoliei Basarabiei, Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a oferit Distinții Mitropolitane, Odinul Ștefan cel Mare și Sfânt, Gradul III, în semn de înaltă apreciere și prețuire pentru promovarea și susținerea Mitropoliei Basarabiei, mai multor binefăcători și mărturisitori ai credinței noastre strămoșești, patrioți ai neamului românesc:

 1. Domnul Alexandru Cernei – procuror;
 2. Domnul Ghenadie Vaculovschi – jurist;
 3. Domnul Vasile Munteanu – reporter;
 4. Domnul Mihail Andrieș – architect;
 5. Domnul Deli Ion – ofițer în rezervă;
 6. Domnul Veaceslav Jiglitchi – sculptor;
 7. Domnul Adrian Ungureanu – reprezentantul Asociației Faptă, nu Vorbă.

   Membrii Asociației Monumentum au ca obiectiv restaurarea monumentelor de interes creștin și național aflate între Prut și Nistru, care datorită vremurilor tulburi au fost vandalizate, neglijate, deteriorate sub povara timpului și a nepăsării, dar care prin dăruirea unor oameni cu suflet creștin, inimă bună, dragoste pentru neam, au prins viață și au adus lumină în ochii celor care trec prin dreptul lor.

   Aduse la măreția lor de altădată au aprins în oameni speranța unui viitor mai bun și ne fac pe noi cei de astăzi să medităm asupra sacrificiilor eroilor neamului care au lăsat ca moștenire, prin sângele lor, credința ortodoxă, dragotea de patrie și iubirea până la moarte pentru aproapele și urmașii moștrii. Dumnezeu revarsă Harul Său peste oameni ca ei să împlinescă voia Lui prin fapte de acest fel și răsplătește cu belșug pe cei care apără credința și nu dau uitării pe înaintașii noștrii. Fiecare secundă sacrificată în acest scop nobil și fiecare bob de nisip pus la temelia acestor monumente vor fi trecute în Cartea Vieții. – IPS Petru

   Unele dintre realizările Asociației Monumentum, dar și a colaboratorilor acesteia, împreună cu membrul fondator Iulian Rusanovschi, sunt:

 • Monumentele Eroilor din Primul Război Mondial – Rezina, Lipceni;
 • Monumentele Eroilor din al II-lea Război Mondial – Pârjota, Rîșcani, Semeni, Ungheni;
 • Bustul lui Vespasian Erbiceanu – Chișinău;
 • Cimititul Eroilor – Leova;
 • Monumentul Eroului Grănicer – Olănești;
 • Busturi ale Regelui Ferdinand – Nisporeni, Ialoveni, Soroca, Rezina, Telenești, Bărnița;
 • Cenotaful Generalului Stan Poetaș – Soroca.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img