Ultimele știri

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru a săvârșit Sfânta Liturghie la Galați de ziua hramului Sfântului Apostol Andrei

În debutul Sfintei Liturghii, ierarhii prezenţi la sărbătoarea andreiană s-au închinat la moaştele Sfântului Apostol Andrei, ale Sf. M. Mc. Pantelimon, Sf. Ierarh Nectarie, Sf. Ierarh Luca al Crimeii şi Sf. Cuv. Mc.  Efrem cel Nou, aşezate spre închinare în baldachinul special amenajat în incinta Catedralei Arhiepiscopale.

Cuvântul de învăţătură, a fost rostit de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Casian. Ierarhul a vorbit despre momentul chemării Sfântului Andrei pentru a deveni ucenic al Domnului nostru Iisus Hristos şi propovăduitor al cuvântului lui Dumnezeu, evidenţiind modul în care acest Apostol al Domnului a făcut cunoscută Evanghelia poporului român, amintind de dovezile care certifică credinţa noastră apostolică ortodoxă.

La final, chiriarhul Dunării de Jos, ÎPS Casian a mulţumit ierarhilor invitaţi şi tuturor participanţilor prezenţi la această sărbătoare eparhială, în care cu toţii ne arătăm evlavia şi dragoste pentru Sfinţii bineplăcuţi lui Dumnezeu.

Pe parcursul întregii zile, mulţi credincioşi au continuat să se închine la moaştele Sfântului Apostol Andrei şi ale celor patru sfinţi tămăduitori, cu respectarea strică a distanţării fizice şi a normelor igienico-sanitare în vigoare.

 

Articol preluat de pe edj.ro (Episcopia Dubării de Jos)

Foto credit: Luigi Ivanciu – Ziarul Lumina

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img