Ultimele știri

În atenția preoților din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei

Centrul de Resurse „Călăuza solidarității” a Misiunii Sociale „Diaconia” aduce sincere mulțumiri preoților și parohiilor din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei  care pe parcursul anului 2016 s-au implicat în acțiunile pe care le-a lansat centrul de resurse sau în care „Călăuza solidarității” a fost partener.

Împreună, în anul 2016, am realizat următoarele activități:

  1. Cu implicarea a  12 parohii a fost realizată evaluarea de teren Cercetarea nevoilor parohiale;
  2. 5 centre parohiale s-au implicat în concursul specific de mini granturi.
  3. 12 parohii s-au implicat în Campania Masa bucuriei;
  4. Au fost realizate trei Tabere ale solidarității cu participarea la concurs a  patru parohii;
  5. 17 parohii au răspuns apelului pentru înscrierea în proiectul Susținerea la distanță pentru perioada 2016-2017;
  6. 12 parohii s-au înscris în concursul de mini granturi Garderoba socială 2016-2019;
  7. Împreună cu 15 parohii a fost realizată tabăra spirituală pentru tineri Trepte spre lumină.

 

În preajma Sfintelor Sărbători de iarnă, Centrul de Resurse „Călăuza solidarității” oferă parohiilor, implicate în  activitățile de mai sus, câte 10  pachete alimentare destinate  persoanelor aflate la nevoie.

Pentru a beneficia de această ofertă vă rugăm să transmiteți lista persoanelor care au nevoie de ajutor și descrierea succintă a situației acestora pe adresa de email centrulderesurse.diaconia@gmail.com

Pentru detalii și informații suplimentare, puteți contacta echipa Centrului de Resurse:

Pr. Ioan Cosoi             Sîrbu Natalia

GSM. 079319166        067439704            

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img