În atenția parohiilor din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei

Centrul de resurse Călăuza solidaritații  al Misiunii Sociale Diaconia din cadrul Mitropoliei Basarabiei, anunţă lansarea  concursului „Susținerea la distanță”  2018-2019.

Programul „Susținerea la distanță” este destinat familiilor social vulnerabile ce au copii de vârsta şcolară (familii monoparentale, familii în care un membru suferă de o boală, tratamentul căreia  necesită cheltuieli mari, copiii care cresc cu bunei, familii care vor să-și schimbe situația în care se află).

Susținerea este destinată copiilor școlari pentru a evita abandonul scolar și pentru a îmbunătăți reușina școlară.

Prin acest proiect, copiii vor primi un suport material sub formă de bunuri ce valorează 30 euro/ lunar. Fiecare familie selectată va primi acest suport doar pentru un copil, timp de 10 luni (Septembrie 2018 – Iunie 2018).

Etapele înscrierii:

1. Preotul paroh va selecta din parohie maxim 5 familii social vulnerabile care au copil de vârsta școlară(nu se admit cazurile care au mai fost susținute).
  2. Preotul paroh va completa ancheta socială pentru fiecare caz după  acest model:

Numele și data nașterii copilului

Adresa de domiciliu

Descrierea cazului

Basarabeanu Vlahuță

01.01.2005

str. Basarabia satul Basarabeni

Vlahuță cu familia lui locuiește într-o casă cu 2 camere, împreună cu mama, mătușa maternă și concubinul mamei. Este un copil cuminte, cu o reușită scolară medie. Duce lipsa de rechizite scolare, nu este încălțat și îmbrăcat corespunzător. Tatăl copilului ia legătura foarte rar cu copilul, nu plătește pensie alimentară pentru că lucrează ca muncitor necalificat cu un salariu foarte mic. Din cauza lipsei banilor, familia nu reușește să plătească întreținerea și riscă să fie deconectați de la serviciile comunale. Uneori nu au nici să mănânce, dar merg la bunici care îi mai ajută cu alimente. Mama copilului nu are un loc stabil de muncă. Ea lucrează ocazional(100 lei/zi), dar banii pe care îi aduce nu sunt suficienți pentru întreținerea familiei.

3. Anchetele sociale vor fi anexate la mesajul de înscriere pe adresa de email: centrulderesurse.diaconia@gmail.com până pe data de 19 septembrie 2018.

Etapele selectării:

1. Centrul de resurse va analiza toate anchetele în funcție de ordinea recepţionării pe adresa de email.
  2. După aprobarea finanțăriii, centrul de resurse va comunica preoților  care dintre familii au fost acceptate.

Etapele de lucru:

1. Preotul paroh va ridica lunar  suma de bani transferați în lei MD de la contabilitatea MS Diaconia.
  2. Preotul paroh va  procura bunurile necesare cu factură fiscală pentru fiecare lună în parte.
  3. Preotul paroh va prezenta facturile fiscale în termenii stabiliți cu coordonatorul de program.

Așteptăm anchetele  pe adresa de email: centrulderesurse.diaconia@gmail.com până pe data de 19 septembrie 2018.

Reponsabili de proiect

Pr. Ioan Cosoi, 079319166.
Belei Mihaela 069072653.

sursa foto: www.pexels.com