Ultimele știri

Ierarhii Mitropoliei Basarabiei prezenți la Liturghia săvârșită cu ocazia prăznuirii Sf. Cuv. Parascheva la Iași

   Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași a fost celebrată în ziua de 14 octombrie 2018, prin oficierea Sfintei Liturghii de un sobor arhieresc de 22 de ierarhi români și străini.

   Toți cei trei ierarhii Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru Mitropolitul Basarabiei, PS Antonie, Episcopul de Bălți și PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, au făcut parte din soborul de ierarhi condus de Mitropolitul Ghiorghios de Kitrous, Katerini şi Platamonas. Din soborul arhieresc au mai  făcut parte:

 • Mitropolitul Teofan al Moldovei și Bucovinei
 • Mitropolitul Nicolae de Plovdiv (Bulgaria),
 • Mitropolitul Irineu al Olteniei
 • Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului,
 • Arhiepiscopul Pimen al Sucevei şi Rădăuţilor,
 • Arhiepiscopul Varsanufie al Râmnicului,
 • Arhiepiscopul Casian al Dunării de Jos,
 • Episcopul Qais de Erzurum
 • Episcopul Ignatie al Huşilor,
 • Episcopul Nicodim al Severinului și Strehaiei,
 • Episcopul Vincențiu al Sloboziei și Călărașilor,
 • Episcopul Galaction al Alexandriei şi Teleormanului,
 • Episcopul Gurie al Devei și Hunedoarei,
 • Episcopul vicar Ilarion Făgărășanul al Arhiepiscopiei Sibiului, ,
 • Episcopul vicar Damaschin Dorneanul al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților,
 • Episcopul vicar Emilian Crișanul al Arhiepiscopiei Aradului,
 • Arhiereul vicar Timotei Sătmăreanul al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului,
 • Episcopul vicar Sofian Brașoveanul al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

   La slujbă au participat aproximativ 20.000 de credincioşi, iar alți 11.000 de pelerini au așteptat la rând pentru a se închina la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și ale Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina, informează Doxologia.ro.

   Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul bărbătesc „Sfântul Mitropolit Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași, dirijat de pr. lect. Ionuț-Gabriel Nastasă.

   După citirea Evangheliei, Preasfințitul Părinte Ignatie al Hușilor a citit mesajul de binecuvântare al Patriarhului Daniel, către pelerinii prezenți la hramul Sfintei Parascheva din acest an de la Iaşi.

   În predica sa, Mitropolitul Ghiorghios a spus că „pentru ca fiecare dintre cei prezenți astăzi aici să poată aduce rod duhovnicesc, ne vin în întâmpinare, spre a ne întări și ajuta, atât Preacuvioasa Maica noastră Parascheva, cea prăznuită astăzi, apărătoarea și ocrotitoarea cetății istorice a Iașului și a întregii Românii, cât și Sfânta Mare Muceniță Ecaterina, mireasa preaînțeleaptă a lui Hristos, ale cărei sfinte moaște le-am adus spre închinare, din Katerini”.

   „Suntem insuflați de viața sfântă a acestor două femei biruitoare în cele ale credinței, care ne dovedesc că au fost pământul cel bun despre care ne vorbește pericopa evanghelică a zilei”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Ghiorghios.

   Ierarhul a atras atenția că deși cele două sfinte au trăit în perioade diferite au avut în comun caracterul de „femei puternice” și faptul că „L-au considerat pe Hristos ca fiind singur Mire al sufletelor lor”.

   După otpustul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, a mulţumit ierarhilor prezenţi, precum şi pelerinilor care au venit în acest an.

   Totodată, ierarhul și-a exprimat un gând cu privire la Referendumul 6-7 octombrie: „Celor care nu au fost la vot le cerem iertare noi, oamenii Bisericii, că poate viața noastră, cuvântul nostru nu au fost atât de convingătoare, glasul nostru nu a fost atât de puternic și-au ascultat alte voci, care i-au dus pe alte tărâmuri”.

   Programul Sărbătorii dedicate Sfintei Cuvioase Parascheva a continuat în ziua de 14 octombrie cu Paraclisul sfintei oficiat în Catedrala Mitropolitană, de la ora 17:00.

   Cu același prilej, al sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva de Iași, Mitropolitul Teofan a decorat cinci cetățeni născuți în jurul anului 1918. Evenimentul a avut loc după Sfânta Liturghie oficiată.

   Cele cinci persoane au primit cea mai înaltă decorație a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei ‒ „Crucea Moldavă”, informează Doxologia.ro.

   Părintele Mitropolit Teofan a considerat necesar să îi onoreze „pentru că toți cinci au cunoscut primul război, chiar dacă erau copii, au trăit în perioada interbelică, au cunoscut trei dictaturi și, iată, Dumnezeu a îngăduit ca să viețuiască și după ’90 încoace”.

   „După propria mărturie, doar credința în Dumnezeu i-a ajutat să pătrundă printr-un veac întreg cu bucuriile lui dar, mai ales, cu încercările sale”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Teofan.

Persoanele decorate au fost:

 • Clinciu I. Dobre – jud. Buzău
 • Vătavu Daria – jud. Iași
 • Cojocari Constantin – Republica Moldova
 • Gheață Dora – jud. Suceava
 • Bîrluț Gavrilă – jud. Alba

   De asemenea, aceștia au mai primit o Sfântă Scriptură și o icoană cu Sfânta Parascheva şi Sfânta Mare Muceniță Ecaterina.

   Conform datelor furnizate de Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date, în anul 2018, 256 de români au împlinit sau urmează să împlinească 100 de ani de la naștere.

   Cele mai multe persoane născute acum 100 de ani se află în București, județul Iași situându-se pe locul doi, cu 20 de persoane (13 femei și 7 bărbați).

 

Sursă/FotoCredit: www.doxologia.ro

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img