Ultimele știri

Ierarhii Mitropoliei Basarabiei decoraţi de Patriarhul României

În cadrul şedinţei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, care s-a desfăşurat, în zilele de 28 şi 29 octombrie 2016, în Sala Sinodală din Reşedinţa Patriarhală din Bucureşti, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a acordat ordinul „Sfântul Ierarh Martir Antim Ivereanul” ierarhilor membrilor Sfântului Sinod.

Înalta distincţie a fost acordată Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor şi PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului „pentru activitatea deosebită în apărarea şi slujirea dreptei credinţe, promovarea artei, culturii creştine şi spiritualităţii româneşti”.

Ordinul cu chipul Sfântului Ierarh Antim Ivereanul reprezintă o apreciere a activităţilor pastoral-misionare desfăşurate de ierarhii Mitropoliei Basarabiei în spaţiul canonic al Patriarhie Române, dar şi o încurajare pentru intensificarea şi dinamizarea misiunii de păstori spirituali ai românilor din R. Moldova.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img