Ultimele știri

Hramul Paraclisului Mitropolitan din Chișinău

   Marți 9 septembrie 2018, în ziua pomenirii Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan, ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a săvrșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   După oficierea Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea ÎPS Petru, PC preot Andrei Bucliș, Secretarul Cabinetului Mitropolitan a rostit un cuvânt de învățătură, cu referire la viața Sfântului Evanghelist Ioan ca Apostol iubit al Lui Hristos și despre calitatea sa de a iubi, menționând printre altele că “acest apostol nu a rămas pasiv la iubirea oferită de Mântuitorul, ci a împărțit această iubire ucenicilor săi, și tuturor celor cărora le-a propovăduit Cuvântul Adevărului”.

   În final vlădica Petru i-a felicitat pe toți cei prezenți cu ocazia prăznuirii ocrotitorului ceresc al Paraclisului Mitropolitan, dar și pe toți cei care poartă numele în cinstea Sfântului Apostol Ioan. De asemenea, din numele slujitorilor și a enoriașilor, PC părinte Victor Ghimpu – Consilier Mitropolitan și slujitor al Paraclisului, l-a felicitat pe Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei cu ocazia acestei sărbători, aducându-i mulțumiri pentru toată grija părintească pe care o arată față de toți credincioșii Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img