Ultimele știri

Hramul bisericii “ Sf. Ierarh Nicolae ” din Călărași

   În data de 22 mai 2019, zi în care credincioșii ce țin de calendarul de stil vechi prăznuiesc sărbătoarea Aducerii moaștelor Sf. Ierarh Nicolae, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit, înconjurat de un sobor de clerici, Sfâta Liturghie arhierească, în parohia “Aducera moaștelor Sf. Ierarh Nicolae” din orașul Călărași( Paroh PC Protoiereu Andrei Cojocari ).

   Slujba a fost prilejuită de sărbătorirea hramului bisericii din Călărași.

   După oficierea Serviciului Divin soborul preoțesc, în frunte cu ÎPS Părinte Mitropolit Petru au înălțat un Te-Deum de mulțumire Lui Dumnezeu pantru toate binefacerile revărsate asupra comunității din Călărași, asupra părintelui paroh, a familiei sale și a păstoriților săi.

   În final, ÎnaltPreasfinția Sa i-a felicitat pe toți cu ocazia prăznuirii hramului bisericii, dar și pe cei care care își serbează ziua numelui, dorindu-le multă sănătate, pace și bucurii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img