Ultimele știri

Episcopia de Bălţi urează Întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei – La Mulţi ani!

PS Antonie, Episcop de Bălţi, împreună cu toţi clericii şi credincioşii Episcopiei de Bălţi a Mitropoliei Basarabiei, se alătură fiilor duhovniceşti ai Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor şi îi urează Întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei, la ceas aniversar, ani mulţi cu sănătate, păstorire îndelungată, răbdare, putere şi înţelepciune de a conduce pe creştinii români spre Împărăţia lui Dumnezeu.

În acest moment aniversar credem că este potrivit să-i mulţumim, încă o dată, IPS Mitropolit şi Exarh Petru, pentru jertfa şi curajul Înaltpreasfinţiei Sale de care a dat dovadă atunci când a reactivat unica structură canonică eclesiastică din acest spaţiu – Mitropolia Basarabiei. Dragostea de adevăr şi dreptate a fost mai puternică decât ameninţările răuvoitorilor. Înaltpreasfinţia Sa rămâne un model de slujire a adevărului pentru fiecare cleric din Basarabia.

Cu toţii îl asigurăm pe Mitropolitul nostru de dragoste, respect şi ascultare.

Să ne trăiţi întru mulţi şi fericiţi ani, Părinte Mitropolit!

În numele clericii şi credincioşii din Episcopia de Bălţi, semnează PS Antonie, Episcop de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img