Ultimele știri

Duminica a XII-a după Cincizecime la Paraclisul Mitropolitan

   În data de 27 noiembrie curent, în Duminica a XII-a după Cincizecime, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău.

   La sfârșitul Serviciului Divin, cu binecuvântarea ÎPS Petru, PC Arhidiacon Iurie Saganovschi a rostit un cuvânt de învățătură cu referire la pericopa evanghelică citită, iar în final Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a concluzionat: „Ataşamentul excesiv de lucrurile materiale şi trecătoare ne poate pereclita mântuirea. Tânărul din evanghelia de azi nu era pregătit să facă un asemenea gest, să împartă bogăţia sa la cei săraci. Inima lui era legată mult de avuţiile sale, de aceea a plecat întristat. Dar ceea ce trebuie să mai reţinem din Evanghelia de astăzi este faptul că bogăţiile materiale împărţite nevoiaşilor, nu se pierd, ci se transformă în comori cereşti, se întorc, aşadar, dăruitorului ca răsplată spirituală”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img