Ultimele știri

Duminica a IV-a din Post la Paraclisul Mitropolitan

   În cea de-a patra Duminică din Sfântul şi Marele Post al Sfintelor Paşti( a Sf. Ioan Scăraru ), în data de 17 martie 2018, ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   După oficierea Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea ÎPS Petru, PC preot Vlad Mihăilă, Consilier Mitropolitan și preot slujitor la Paraclisul Mitropolitan, a rostit un cuvânt de învățătură în care s-a referit la viaţa şi opera Sfântului Ioan Scărarul, făcând referire și la Evanghelia zilei.

   În final Înaltpreasfințitul Părinte Petru a concluzionat: „Perioada, care a mai rămas până la Sfintele Paşti, să o petrecem la fel, cu post, cu rugăciune şi cu fapte bune, pentru ca în Noapte Învierii să simţim în sufletele noastre Lumina Sfântă a Învierii”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img