Ultimele știri

Duminica după Botezul Domnului la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

   În data de 21 ianuarie 2018, în Duminica după Botezul Domnului nostru Iisus Hristos, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, însoţit de un sobor de clerici, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din oraşul Chişinău.

   După oficierea Sfântei Liturghii, cu binecuvântarea ÎPS Petru, PC preot Victor Ghimpu, slujitor la Paraclisul Mitropolitan și Consilier Mitropolitan în cadrul Mitropoliei Basarabiei, a rostit un cuvânt de învățătură cu referire la Evanghelia zilei, în care, printre altele, a menționat: „Pocăința este ceea ce ar trebui să ne însoțească pe tot parcursul vieții. Pocăința este, de fapt un examen al maturității pe care îl susținem permanent, iar reușita la acest examen ne aduce, dacă putem spune așa, promovarea în Împărăția Lui Dumnezeu.”

   În continuare, vlădica Petru i-a felicitat pe toți cu încheierea ciclului sărbătorilor de iarnă, îndemnându-i pe toți să rămână cu mintea trează pentru că urmează să se înceapă peste o săptămână perioada Triodului, perioada pregătitoare pentru Postul Mare și Marele Praznic al Învierii Domnului.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img