Ultimele știri

Donează produse alimentare în campania „Masa Bucuriei”

În data de 31 martie Misiunea Socială ,,Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei  va desfășura colecta naţională de produse alimentare pentru susținerea persoanelor nevoiașe, din cadrul Campaniei de Paști ,,Masa Bucuriei”. Toate donațiile acumulate în această zi vor fi transformate în prânzuri calde sau pachete alimentare distribuite persoanelor în etate din cuprinsul Mitropoliei Basarabiei.

Cei peste 1000 de tineri voluntari îi vor informa și îndemna pe oameni ca, în preajma sărbătorilor de Paşti, în afară de produsele achiziţionate pentru familie, să doneze produse pentru susţinerea celor aflaţi la limita existenţei.

Colecta va avea loc în 100 de magazine din 22 de localități din întreaga țară: Chișinău, Bălți, Cahul, Edineț, Căușeni, Cantemir, Ungheni,  Boghenii – Vechi, Ștefan-Vodă, Strășeni, Călărași, Soroca, Hâncești, Dondușeni, Ialoveni, Cricova, Stăuceni, Strășeni, Florești, Ucrainca şi Ratuş, Rezina și Șoldănești.

În 2017, prin mobilizarea voluntarilor şi donatorilor au fost adunate 37 de tone de produse alimentare şi 120.000 de lei. Graţie acestor resurse au fost distribuite 3000 de pachete cu produse alimentare, iar zilnic, 300 de bătrâni au primit un prânz gratuit asigurat în cadrul celor 5 cantine ale organizațiilor implicate în campanie.  Zilnic, doar la cantina mobilă „Aproape de Aproapele” din Chișinău vin după un prânz  cald peste 180 de persoane.

Campania este organizată cu  binecuvântarea ÎPS Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor și susținerea partenerilor:

Magazine implicate în campanie: Green Hills, Velmart, Linella, UniMarket, IMC Market, Metro, Family Market. 

Parteneri logistici:  Cangurul.md, Nanu Market, Petrom Moldova.

Parteneri media: Agora, Ea.md, Unimedia, Timpul, Ziarul de Gardă, Civic Fest, Diez.md, Zugo.md, Radio Chișinău, Radio Studentus, Ştiri Pozitive, Radio Noroc.

Parteneri locali:  NeoUmanist, Regina Pacis şi Parohiile Ortodoxe ale Mitropoliei Basarabiei din localităţile implicate în campanie: parohia Fetești, parohia Adormirea Maicii Domnului – Dondușeni, parohia Sf. Brâncoveni – Soroca, parohia Sf. Parascheva – Soroca, parohia Volovița, parohia Alexandru cel Bun, parohia Sloveanca, parohia Sf. Brâncoveni – Căușeni, parohia Ucrainca, parohia Ștefan cel Mare și Sfânt – Ștefan Vodă, parohia Cania, parohia Roșu, parohia Manta, parohia Sf. Grigore Palama – Chișinău, parohia Ratuș, parohia Sf. Nicolae – Călărași, parohia Sadova, parohia Boghenii Vechi, parohia Sf. Arhangheli- Hîncești, parohia Sf. Brâncoveni – Ialoveni,   .

Biroul de presă a Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img