Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova contribuie la promovarea Mitropoliei Basarabiei în mediul online

28 Noiembrie 2020

Pe data de 27 noiembrie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a semnat cu Doamna Ana Guțu, Secretar de Stat al DRRM, un contract de finanțare nerambursabilă ce presupune creșterea gradului de vizibilitate ale activităților Mitropoliei Basarabiei, prin dotarea cu echipament multimedia, calculatoare și birotică ce au intrat deja în gestiunea administrației eparhiale.

Ca semn de gratitudine pentru promovarea constantă și fără echivoc a idealurilor naționale în Basarabia, cât și a susținerii vizibilității bisericilor Mitropoliei Basarabiei în această perioadă pandemică, Doamna Ana Guțu a fost gratificată de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru cu Ordinul „Sfânta Cuvioasă Parascheva”.

În cadrul vizitei, Vlădica Petru i-a prezentat Doamnei Secretar de Stat, Ana Guțu, mersul lucrărilor de renovare a imobilului administrativ al Mitropoliei Basarabiei și aspecte din viața parohiilor și mănăstirilor Bisericii Ortodoxe Române din Republica Moldova.

Articol Redactat de Părintele Consilier Sergiu Aga.