Ultimele știri

Denia Prohodului și Liturghia Sf. Vasile cel Mare din Sâmbăta Mare la Paraclisul Mitropolitan

   La 06 aprilie 2018, în Vinerea Mare, ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor a oficiat, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, Denia Prohodului Domnului la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   La sfârșitul Sfintei Slujbe a avut loc tradiționala procesiune de înconjurare a bisericii.

În dimineața zilei Sâmbetei Celei Mari(07.04.18), Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei s-a aflat din nou în mijlocul comunității formate pe lângă Paraclisul Mitropolitan, unde a săvârșit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img