Ultimele știri

Denia din Joia Mare la Paraclisul Mitropolitan din Chişinău

   În Sfânta și Marea Zi Joi seara, în data de 05 aprilie 2018, ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Denia celor 12 Evanghelii la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

    După sfânta slujbă Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a rostit un cuvânt de învăţătură despre Jertfa Mântuitorului Hristos pe Cruce ca “o jertfă izvorâtă din nemărginita Sa dragoste față de oamenii pe care i-a creat”. În continuare ÎPS Petru i-a îndemnat pe cei prezenți la post și meditație prin rugăciune la întreaga noastră viață și la “măsura în care noi, prin faptele noastre I-am răspuns Mântuitorului, acestei iubiri.”

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img