Ultimele știri

Denia din Joia Mare a fost săvârșită de ÎPS Părinte Mitropolit PETRU la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

În cadrul acestei Denii se citesc cele 12 evanghelii ce alcătuiesc o imagine completă a suferințelor Mântuitorului, a Răstignirii pe Cruce și moartea Sa.

 

Sunt prezentate evenimentele ce s-au petrecut cu puțin timp înaintea punerii în mormânt a lui Hristos ce va fi amintit în seara de vineri: spălarea picioarelor ucenicilor de către Mântuitorul, Cina cea de Taină, rugăciunea din Grădina Ghetsimani, vinderea Mântuitorului de către Iuda, judecata, suferințele îndurate și răstignirea pe Cruce.

 

Prin aceasta, Denia din Joia Mare este una dintre cele mai cutremurătoare slujbe de peste an. Cântările celor 15 antifoane din cadrul slujbei Utreniei sunt de o sensibilitate aparte și conțin suferința Bisericii pentru Judecata, Răstignirea și Moartea pe Cruce a Mântuitorului Iisus Hristos.

 

Tot în cadrul acestei rânduieli solemne de adâncă durere și tristețe, se scoate din Sfântul Altar Sfânta Cruce, moment ce simbolizează purtarea pe umeri a Crucii de către Mântuitorul până pe Golgota.

 

Sfânta Cruce va rămâne în Biserică până a doua zi la Vecernie, când se va scoate Sfântul Epitaf.

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img