Ultimele știri

În data de 08 aprilie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru a avut o întâlnire cu Domnul Deputat și Istoric Octavian Țîcu

În cadrul întâlnirii, ÎPS Părinte Mitropolit Petru și Domnul Deputat și Istoric, Octavian Țîcu, au discutat despre românii din Basarabia, problema lingvistică din spațiul basarabean, identitatea de neam și credință și despre renașterea națională.

La finalul întâlnirii, ÎPS Părinte Mitropolit a oferit Domnului Octavian Țîcu o icoană a Maicii Domnului cu Pruncul în brațe, iar acesta din urmă a dăruit o care scrisă de Domnia Sa O Istorie Ilustrată a Românilor de la Est de Prut.

Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să vă ocrotească și să vă călăuzească spre fapta cea bună. Să întărească în inimile tuturor spiritul românesc, al identității de neam și credință ortodoxă. Maica Domnului, rugătoare neobosită la Tronul cel Ceresc, să mijlocească neîncetat pentru cei ce-și păstrează credința cea adevărată și luptă pentru întregirea neamului strămoșesc (ÎPS Petru).

 

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img