Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Chișinăului s-a întrunit în sala „Mitropolit Gurie Grosu” a Sediului Mitropoliei Basarabiei

Programul a început cu intonarea troparului Învierii Domnului, iar ÎPS Părinte Mitropolit Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a ținut un cuvânt de deschidere.

Dintre hotărârile importante ale Consiliului Eparhial s-a numărat validarea a patru Consilieri Eparhiali:

• Preacucernicul Părinte Protoiereu Victor Ghimpu, Consilier Economic;
  • Preacucernicul Părinte Protoiereu Gabriel-Andrei Gherasă, Consilier Proiecte și Patrimoniu Bisericesc;
  • Preacucernicul Părinte Maxim Sturza, Consilier pentru Relațiile cu Instituțiile Statului;
  • Preacucernicul Părinte Constantin Olariu, Consilier Comunicare, Media și Relații Publice.

De asemenea s-a hotărât data și locul Adunării Eparhiale a Mitropoliei Basarabiei pe 24 mai 2022.

Printre raportorii ședinței Consiliului Eparhial au fost Preacuviosul Părinte Arhimandrit Iustinian Budescu, Vicar Administrativ și Preacucernicul Părinte Protoiereu Mitrofor Valeriu Matciac, Consilier Administrativ Bisericesc.

În ultima parte a Ședinței Consiliului Eparhial, ÎPS Părinte Mitropolit Petru a mulțumit membrilor Consiliului Eparhial participanți și a felicitat pe noii consilieri urându-le spor în activitate.

Ședința s-a încheiat prin intonarea unui fragment din Axionul Învierii Domnului – Luminează-te, luminează-te, noule Ierusalime !”.

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.