Centrul de Resurse lansează oferta „Garderoba Socială”

Centrul de Resurse „Călăuza solidarității” a Misiunii Sociale „Diaconia” anunţă lansarea  concursului de mini-granturi „Garderoba socială” în cadrul proiectului “Ajutor pentru demnitate”  MAP.

Acest concurs  este destinat parohiilor care nu au și doresc să înființeze o garderobă socială. Centrul de Resurse „Călăuza solidarității” pune la dispoziția parohiei suma de 500 euro  pentru amenajarea și dotarea spațiului destinat garderobei.

Parohiile care doresc să se înscrie trebuie să țină cont de următoarele criterii de selecție:

•        Să existe un spațiu pentru garderobă.

•        Primind mini-grantul, parohia garantează că garderoba va funcționa cel puțin 3 ani.

•        Procedura de lucru a garderobei este stabilită conform unui model creat de echipa Centrului de resurse.

Concursul presupune 3 etape:

•        Depunerea cererilor până la data de 24 iulie 2017;

•        O vizită de evaluare în comunitate până la data de 28 iulie 2017;

•         O întâlnire de instruire și semnarea contractelor până la data de 07 august 2017.

Pentru detalii și informații suplimentare, puteți contacta echipa Centrului de Resurse:

Pr. Ioan Cosoi; Vechiu Victoria

Tel. (022) 46-32-28