Comemorarea a 80 de ani de la trecerea în veșnicie a Înaltpreasfințitului Gurie Grosu, primul Mitropolit al Basarabiei

Astăzi, cu o adâncă solemnitate, comemorăm 80 de ani de la trecerea la cele veșnice a Mitropolitului Gurie Grosu, un nume gravat în istoria Basarabiei și a Bisericii Ortodoxe Române.

Copilăria și Educația:

Născut la 1 ianuarie 1877 în satul Nimoreni, Ialoveni, Republica Moldova, Gurie Grosu provine dintr-o familie preoțească. Orfan de tată încă de mic, a fost încredințat mănăstirii Curchi din județul Orhei, unde și-a început drumul său spiritual și educațional. A parcurs școala primară, Seminarul Teologic din Chișinău și apoi Academia Duhovnicească din Kiev, obținând titlul de magistru în teologie.

Lupta pentru Identitate:

Ierarhul a devenit cunoscut în perioada de rusificare agresivă, fiind un susținător hotărât al drepturilor și identității românești în Basarabia. După Revoluția din 1905, care a adus o dezvoltare a vieții naționale românești în Basarabia, el a fost printre primii clerici care a reintrodus limba română în cultul divin și a susținut o activitate publicistică notabilă în această limbă.

Rolul în Perioada Unirii și Consolidarea Legăturilor:

După Marea Unire din 1918, când Basarabia s-a unit cu România, Gurie Grosu a fost ales arhiepiscop al Chișinăului. În această perioadă crucială, a jucat un rol esențial în consolidarea legăturilor dintre Basarabia și celelalte provincii românești. A fost un apărător al identității românești în contextul rusificării persistente.

Confruntarea cu Presiuni Politice și Anii de Suferință:

Mitropolitul Gurie Grosu a fost supus unor presiuni politice și denigrări în anii ’30. În 1936, în mijlocul unor acuzații controversate de administrare defectuoasă, a fost forțat să se retragă din activitate. Dosarul său a fost unul controversat, însă în final, Gurie Grosu a fost reabilitat postum în 1992.

Moartea și Moștenirea:

Mitropolitul Basarabiei, Gurie Grosu, a trecut la cele veșnice pe 14 noiembrie 1943, la Mănăstirea Cernica. Desigur, moartea sa a fost marcată de tristețe și suferință, iar drumul său a fost plin de provocări. Cu toate acestea, astăzi îl comemorăm nu doar ca un ierarh al Bisericii, ci și ca un martir și un apărător vrednic al identității românești în Basarabia.

Rugăm pe Milostivul Dumnezeu ca memoria Mitropolitului Gurie Grosu să rămână veșnic vie în inimile noastre, călăuzindu-ne în respectarea valorilor și în lupta pentru identitatea noastră națională și duhovnicească.