Ultimele știri

Adunarea Eparhială a Mitropoliei Basarabiei – 2017

La 16 mai 2017, în incinta Paraclisului Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău, a avut loc, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Adunarea Eparhială anuală a Mitropoliei Basarabiei. Adunarea a început cu un Te-Deum oficiat de PS Antonie de Orhei, Episcop-vacar al Arhiepiscopiei Chişinăului însoţit de PC preoţi: Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi, PC preot Andrei Bucliş, secretarul Cabinetului Mitropolitan şi PC diacon Veaceslav Munteanu.

Din componenţa secretariatului au făcut parte PC preot Ioan Cosoi, secretar eparhial, PC Pr. Prot. Valeriu Matciac, consilier administrativ şi PC preot Andrei Bucliş.

 Cuvântul de deschidere a fost rostit de către ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru. Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a salutat noua componenţă a Adunării Eparhiale (2017 – 2021), aleasă în cele zece circumscripţii electorale şi i-a urat activitate rodnică pentru următorii patru ani.

PC preot Andrei Bucliş a făcut apelul nominal al preoţilor şi mirenilor, membri ai Adunării Eparhiale. Constatându-se că este prezentă majoritatea membrilor, Adunarea a votat în unanimitate ordinea de zi, după care a urmat prezentarea rapoartelor.

PC preot Andrei Deleu, şeful cancelariei Mitropoliei Basarabiei, a prezentat raportul de activitate al Centrului Eparhial al Mitropoliei Basarabiei şi itinerarul pastoral – misionar al ÎPS Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor şi al PS Antonie de Orhei, episcop vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului pe anul 2016.

PC Pr. Prot. Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi a prezentat un raport despre activitatea Episcopiei de Bălţi în anul 2016.

PC Pr. Iulian Budescu, vicar administrativ al Episcopiei Basarabiei de Sud a prezentat un raport despre activitatea Episcopiei Basarabiei de Sud în anul 2016.

Rapoarte au mai prezentat PC Pr. Sergiu Aga, consilier cultural, PC Pr. Adrian Agapi, consilier economic, PC Pr. Nicolae Creţu, consilier Misiune, Pastoraţie şi Asistenţă Socială. Un raport despre activitatea Misiunii Sociale „Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei a prezentat dl Igor Belei, directorul Misiunii.

Adunarea Eparhială a aprobat în unanimitate rapoartele prezentate, cu calificativul satisfăcător.

Adunarea Eparhială a mai ales noua componenţă a Consiliului Eparhial.

La diverse s-au discutat chestiuni referitoare la dinamizarea misiunii Mitropoliei Basarabiei, disciplina clerului, rolul preotului în activităţi culturale şi patriotice, relaţia cu alte culte şi cu autorităţile centrale şi din teritoriu ale R. Moldova.

Printre cei care au luat cuvântul au fost preoţii Valeriu Matceac, Valeriu Cernei, Vadim Dimitrenco, domnii Viorel Tincu, Andrei Olari şi Petru Cosoi şi PS Antonie de Orhei, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului.

În cuvântul de încheiere, Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru a apreciat lucrul Adunării Eparhiale şi a mulţumit organizatorilor, membrilor Adunării Eparhiale dar şi tuturor clericilor şi mirenilor pentru dragostea şi jertfa cu care promovează unica structură canonică din acest spaţiu – Mitropolia Basarabiei. „Nouă ne revine să vorbim despre adevărul eclesiastic şi naţional în acest spaţiu. Să nu ezităm să o facem cu toată credinţa, puterea şi responsabilitatea faţă de înaintaşii noştri, care ne-au lăsat o moştenire spirituală bogată, pe care noi avem datoria să o păstrăm, să o înmulţim şi să o transmitem urmaşilor noştri”, a îndemnat ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru al Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img