Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă la Chișinău cu sprijinul Patriarhiei Române

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei anunță cu bucurie faptul că Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă la Chișinău în Sâmbăta Mare, pe 15 aprilie 2023. Acest eveniment va avea loc cu binecuvântarea, sprijinul și ajutorul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, Arhiepiscopul Iașilor, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Sfânta Lumină, adusă de o delegație a Mitropoliei Basarabiei și a Patriarhiei Române, va ajunge la Aeroportul Internațional din Chișinău în seara zilei de sâmbătă, 15 aprilie 2023, unde va fi întâmpinată într-o procesiune solemnă de clerici ai Mitropoliei Basarabiei, sub conducerea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Petru, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, împreună cu cei doi ierarhi titulari ai Mitropoliei Basarabiei, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălți, și Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcop al Basarabiei de Sud.

Lumina Sfântă va fi oferită Centrelor eparhiale, care, prin protopopiate, va fi distribuită fiecărei parohii, astfel încât toți credincioșii să se împărtășească de bucuria Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În Arhiepiscopia Chișinăului, Sfânta Lumină va fi adusă la sediul Mitropoliei Basarabiei, în Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chișinău. Aici, va fi întâmpinată cu emoție și înălțare duhovnicească de către clericii și credincioșii Arhiepiscopiei.

Menționăm faptul că Mitropolia Basarabiei va aduce Sfânta Lumină în Republica Moldova pentru al doilea an consecutiv.

Vom reveni cu mai multe precizări privind ceremonia aducerii Sfintei Lumini la Chișinău și Slujba Învierii, într-un comunicat ulterior.

Biserica Ortodoxă Română din Basarabia îi îndeamnă pe toți credincioșii să participe la aceste evenimente pascale deosebite și să primească cu bucurie vestea Învierii Domnului.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.