Vizita pastorală a ÎPS Petru în Parohia „Sfântul M. Mc. Gheorghe și Sfântul Ierarh Nectarie” din Medeleni, Ungheni, un moment de recunoștință și binecuvântare

Duminica a XX-a după Rusalii, 20 octombrie 2024, a adus o mare bucurie duhovnicească credincioșilor din Ungheni, care i-au prăznuit pe Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah, precum și pe Sfinții Mucenici Iulian preotul, Chesarie diaconul și Polihronie. Această zi de sărbătoare a fost marcată și de vizita pastorală a Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe și Sfântul Ierarh Nectarie” din satul Medeleni, raionul Ungheni.

Părintele paroh Florin-Mihai Acatrinei, împreună cu familia sa, cu fiii și fiicele duhovnicești, oficialități ale statului român și numeroși credincioși de pe ambele maluri ale Prutului, l-au întâmpinat pe Înaltpreasfințitul Petru cu căldură și recunoștință, marcând încă un eveniment prețios pentru istoria acestei parohie.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii, ÎPS Părinte Mitropolit Petru a oficiat rânduiala hirotesiei întru citeț și ipodiacon pentru tânărul teolog și psalt Gavril Giorgică-Octavian, care a fost hirotonit în aceeași zi diacon pe seama parohiei din Medeleni. Noul diacon este un tânăr cu o chemare către slujirea lui Dumnezeu, manifestată încă din copilărie. Absolvent al Facultății de Interpretare, Compoziție și Studii Muzicale Teoretice din cadrul Universității Naționale de Arte „George Enescu” din Iași, acesta este un talentat interpret al muzicii religioase bizantine, slujind ca cântăreț bisericesc în mai multe parohii din Iași.

În timpul predicii, Părintele Constantin Olariu, secretar eparhial, a vorbit despre minunea învierii fiului văduvei din Nain, subliniind lucrarea harului lui Dumnezeu în viața celor ce se apropie de Sfânta Biserică: „În fiecare duminică, prin Sfânta Liturghie, noi participăm la minunea Învierii, fiind chemați să ne înviem sufletele prin harul lui Hristos. Așa cum Hristos l-a ridicat pe tânărul din Nain din moarte, tot așa ne ridică și pe noi din păcatele noastre atunci când ne apropiem de El cu credință și cu pocăință.

Viața de creștin este o continuă lucrare de înviere sufletească, iar prezența noastră la Sfânta Liturghie este locul unde harul lucrează cu putere, în mod văzut și nevăzut”.

După momentele de rugăciune și bucurie duhovnicească, ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei, a adresat un cuvânt de mulțumire și binecuvântare Părintelui paroh Florin-Mihai Acatrinei, pe care l-a lăudat pentru dragostea sa jertfelnică față de Biserică și comunitate: „Părintele Florin este un preot vrednic, care slujește cu jertfă și dăruire. Alături de familia sa, este un model de viețuire creștină, care îi inspiră pe toți credincioșii din această parohie. Ați creat aici, la Medeleni, o adevărată familie duhovnicească, unde fiecare suflet este primit cu dragoste și călăuzit pe calea mântuirii”.

De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a subliniat importanța participării active a credincioșilor la viața Bisericii, îndemnându-i să continue să susțină Sfântul Lăcaș și să se apropie cât mai des de Sfintele Taine: „Rugăciunea împreună, apropierea de Sfântul Potir și contribuția voastră la viața Bisericii sunt esențiale pentru întărirea credinței și pentru consolidarea acestei comunități binecuvântate”.

În cadrul aceleași vizite, Mitropolitul Basarabiei l-a prezentat comunității pe noul lor slujitor, diaconul Giorgică-Octavian Gavril, urându-i „preoție vrednică, plină de roade duhovnicești”. De asemenea, ierarhul a recunoscut meritele și contribuțiile ctitorilor și binefăcătorilor parohiei, acordând mai multe ordine și distincții celor care au susținut dezvoltarea acestei comunități. Printre cei distinși s-au numărat Dl. Sorin-Alexandru Bădulescu, șeful Biroului Consular din Ungheni, și Dl. Mihai Tican, gerantul interimar al Consulatului General al României la Bălți.

Părintele paroh Florin-Mihai Acatrinei a mulțumit cu emoție Înaltpreasfinției Sale pentru vizită și binecuvântare, soborului preoțesc pentru împreuna slujire, precum și oficialităților și credincioșilor pentru sprijinul și participarea lor constantă la viața parohiei: „Această zi este o binecuvântare pentru noi toți. Fără ajutorul și rugăciunile voastre, nu am fi reușit să fim aici unde suntem. Mulțumesc tuturor celor care au contribuit, cu inimă deschisă, la bunul mers al Bisericii noastre”.