Valorile spirituale românești în cotidianul tinerilor ortodocși din Basarabia

Activitățile și programele de dezvoltare personală care includ elemente de reflecție spirituală, organizate în tinda Bisericii, îi ajută pe tinerii ortodocși din Basarabia să integreze valorile spirituale românești în viața de zi cu zi. Aceste inițiative nu doar că le oferă tinerilor un spațiu de introspecție și creștere personală, dar le și facilitează o legătură mai profundă cu tradițiile și cultura lor spirituală.

Colaborarea între instituțiile statale, organizațiile non-guvernamentale și Biserica Ortodoxă Română din Republica Moldova, prin Mitropolia Basarabiei, poate crea contexte propice pentru promovarea valorilor spirituale autentice la nivel național și internațional. Această sinergie este esențială pentru a asigura că aceste valori sunt transmise și integrate eficient în comunitatea tinerilor.

Pașii pentru consolidarea acestor legături și soluțiile concrete propuse de Mitropolia Basarabiei au fost subiectul principal al emisiunii „Obiectiv Comun”, difuzată de echipa TVR Moldova. La această emisiune au participat Părintele Vasile Manică, Consilier pentru Învățământ al Mitropoliei Basarabiei, Părintele Sergiu Aga, preot paroh și președinte al Asociației Umanitare Filantropia Creștină din Orhei, și Anghelina Vîrtosu, președinta ASCOR Chișinău.

Vă invităm să urmăriți această emisiune pentru a descoperi mai multe despre eforturile și realizările de seamă ale comunităților basarabene în promovarea valorilor spirituale românești și despre cum aceste inițiative contribuie la dezvoltarea unei societăți mai unite și mai spirituale.