Ultimele știri

Tabăra spirituală pentru tineri: „Trepte spre lumină”

Apel către doritorii de a participa!

În perioada 13-16 iulie 2016, Mitropolia Basarabiei organizează tabăra spirituală pentru tineri “Trepte spre lumină ” ce se va desfășura sub genericul “Frumosul va salva lumea. Cine va salva frumosul?”.

Tabăra va avea loc la Mănăstirea Sf. Mucenici Adrian și Natalia din localitatea Costuleni (Ungheni).

Grupul de inițiativă din cadrul  Mitropoliei Basarabiei, conceput cu binecuvântarea IPS Petru, Arhiepiscop al Chișinăului și Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, cu implicarea PS Antonie de Orhei, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului, invită preoții doritori să înscrie tinerii din parohii, cu vârsta de la 14 ani până la 25 de ani, să participe la tabăra spirituală din acest an.       

IPS. Petru, Arhiepiscop și Mitropolit: Cele trei zile trăite în mijlocul naturii în atmosferă spirituală va fortifica prietenia și dialogul între preoți și tineri.  Prin tabăra spirituală ne propunem ca tinerii să descopere mai aprofundat identitatea  noastră  creștin ortodoxă.

Programul zilnic va  cuprinde sesiuni de discuţii în grup pe subiecte spirituale,  activităţi sportive, conferinţe, program liturgic ş.a

Toți tinerii și preoții, doritori de a participa la  această tabără pot aplica și solicita informațiil la numărul de tel . 069919577- Preot Ioan Cosoi.

Anul 2016 a fost binecuvântat de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române – an al educației religioase a tinerilor.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img