Ultimele știri

Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Basarabiei s-a reunit în prima sa ședință

   Astăzi, 19 iunie 2018, la Reședința Mitropolitană din Chișinău, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, s-a întrunit, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Basarabiei, în prima sa ședință de lucru.

   În cadrul ședinței s-au luat în discuție subiecte care privesc viața religioasă din R. Moldova:

  1. Aspecte privind buna organizare a eparhiilor Mitropoliei Basarabiei și a părților sale componente;
  2. Dinamizarea activităților sociale în eparhiile Mitropoliei Basarabiei;
  3. Problema disciplinei Religia în școli și necesitatea implicării Bisericii în procesul educațional a tinerei generații;
  4. Declarația structurii locale a Patriarhiei Ruse, privind raporturile dintre BOM și Mitropolia Basarabiei sub aspect canonico-juridic, din data de 13 iunie 2018, publicată pe site-ul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

   Referitor la Declarația Sinodului “Bisericii Ortodoxe din Moldova” din 13 mai, Mitropolia Basarabiei constată:

  1. În respectiva declarație se face referire la drepturile “Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove”, ignorându-se adevărul istoric, obligațiile canonice și drepturile legale ale Mitropoliei Basarabiei, succesoare de drept, a Bisericii Ortodoxe din spațiul dintre Prut și Nistru;
  2. Facem precizarea că Mitropolia Basarabiei este parte componentă a Patriarhiei Române și a Bisericii Ortodoxe Universale, autonomă și de stil vechi, neaflându-se în nici un fel de comuniune cu vreo structură schismatică, așa cum, în mod eronat și rău intenționat se afirmă în declarația amintită;
  3. Toate afirmațiile sunt făcute într-o notă subiectivă, fiind interpretate în afara realităților istorice și a contextului eclesial din Basarabia;
  4.  Trimiterile la canoane sunt aleatorii, confuze și contrare doctrinei canonice, lipsite de responsabilitatea pastorală pe care ierarhii trebuie să o arate față de credincioșii și clericii pe care îi păstoresc;
  5. Mitropolia Basarabiei rămâne statornică misiunii sale și invită la dialog și conlucrare pe clericii Mitropoliei Chișinăului, pentru intensificarea misiunii Bisericii Ortodoxe în societate, în contextul lumii divizate de ideile seculariste în care trăim;
  6. Mitropolia Basarabiei va veni cu o precizare punctuală asupra fiecărui aspect abordat în declarația sus-numită.  

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img