Românii din Basarabia și România au sărbătorit împreună Ziua Limbii Române la Festivalul organizat de Protopopiatul Chișinău al Mitropoliei Basarabiei

Ziua Limbii Române, celebrată pe 31 august 2024, a fost marcată de Mitropolia Basarabiei prin organizarea celei de-a doua ediții a Festivalului „Pe Născătoarea de Dumnezeu în limba noastră să o mărim”. Evenimentul s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, și a fost sprijinit de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care a trimis invitați speciali din Arhiepiscopia Iașilor.

Manifestarea a început cu săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii în parohia „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” din Stăuceni, Chișinău. Soborul preoțesc, format din clerici din Chișinău și Iași, a fost condus de Preacuviosul Părinte Calistrat Chifan de la Mănăstirea Vlădiceni. Părintele Iurie Nistor, protopop de Chișinău și inițiator al evenimentului, a fost gazda care s-a îngrijit de buna-desfășurare a slujbei, aducând împreună clerici și credincioși din ambele maluri ale Prutului.

După Liturghie, numeroși credincioși s-au adunat în parcul public Alunelul din sectorul Buiucani al municipiului Chișinău, unde au continuat să o cinstească pe Maica Domnului prin rugăciune și cântări de laudă în limba română, într-o manifestare de unitate națională și spirituală. Corala Academică „Gavriil Musicescu” a Mitropoliei Basarabiei, Corala preoților din Târgul Neamț „Păstorul Cel Bun” și Artistul Emerit Ion Razza au interpretat Imnul de Stat al Republicii Moldova și al României, aducând, totodată, laude Maicii Domnului prin cântări sacre în limba română.

În încheiere, Părintele Calistrat Chifan a vorbit despre rolul crucial al Maicii Domnului în viața fiecărui creștin și despre importanța păstrării și valorificării limbii române, limbă sfântă prin care ne exprimăm credința și unitatea de neam. Cuvântul său a fost profund și ziditor, atingând inimile tuturor celor prezenți.

La finalul evenimentului, Părintele Iurie Nistor, protopopul de Chișinău, a mulțumit din inimă celor doi mitropoliți pentru binecuvântările lor, invitaților din România pentru dragostea cu care au răspuns chemării de a celebra împreună cu românii din Basarabia, precum și tuturor celor care au contribuit la organizarea acestui festival. Mulțumirile s-au îndreptat și către toți credincioșii participanți, a căror prezență a dat viață și suflet acestei sărbători dedicate patrimoniului nostru spiritual și identitar.

Festivalul „Pe Născătoarea de Dumnezeu în limba noastră să o mărim” păstrează tradiția și cultivă credința în Dumnezeu, manifestând astfel, pentru al doilea an consecutiv, prețuire și recunoștință pentru limba și credința străbună.