Ultimele știri

PS Antonie: „Vom fi acceptaţi la ospăţul ceresc după starea hainei sufletului nostru”

Duminică, 10 septembrie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul pericopei evanghelice din Duminica a XIV-a după Rusalii (Pilda fiului de împărat).

Referindu-se la haina de nuntă care lipsea celui prezent printre nuntaşi, PS Antonie a spus: „Vom fi acceptaţi la ospăţul ceresc după starea hainei sufletului nostru. Ea poate fi luminoasă sau poate fi întunecată, depinde de faptele noastre. Faptele bune şi credinţa în Dumnezeu face haina sufletului albă ca zăpada, iar faptele neconforme cu voia lui Dumnezeu întunecă această haină. Dacă cumva haina nu este aşa cum aşteaptă ea să fie Mântuitorul nostru Iisus Hristos, noi o putem curăţa, o putem înălbi. Şi acesta o putem face în Taina Sfintei Spovedanii. Mare putere are această taină. În faţa icoanei Mântuitorului şi a părintelui duhovnic, prin pocăinţă sinceră şi regrete adânci, noi putem schimba culoarea hainei sufletului, o putem face luminoasă ca soarele”.     

„Să ne ajute Bunul Dumnezeu ca vieţuind aşa cum ne învaţă Mântuitorul Iisus Hristos să avem cu toţii haina potrivită pentru a fi admişi la ospăţul ceresc când va veni timpul. Aşa să ne ajute Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img