Ultimele știri

PS Antonie: „După haina sufletului nostru vom fi primiţi în Împărăţia lui Dumnezeu”

Duminică, 2 septembrie 2018, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa (PCuv. Veniamin Galiţ).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Evanghelia din Duminica a XIV-a după Rusalii. Vorbind despre haina sufletului, PS Antonie, între altele, a spus: „După haina sufletului nostru vom fi primiţi în Împărăţia lui Dumnezeu. Şi vor intra doar cei care vor avea haină luminoasă. Şi cum păstrăm haina sufletului nostru luminoasă, aşa cum am primit-o la botez? Prin rugăciune zilnică şi postire după cum a rânduit Biserica, prin pocăinţă sinceră atunci când greşim şi împărtăşirea cu Sfintele Taine cu vrednicie şi prin fapte de milostenie faţă de semenii noştri. Virtuţile ţin haina sufletului curată, luminoasă, iar păcatele, faptele întunericului, o întinează. Haina luminoasă a sufletului nostru ne apropie de Dumnezeu, la fel cum haina întunecată ne îndepărtează de Dumnezeu”. „Să păstrăm haina sufletului nostru curată, iar dacă s-a întinat, cu voie sau fără de voie, să o curăţim în Taina Sfintei Spovedanii”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a felicitat elevii şi cadrele didactice cu începerea unui nou an şcolar, dorindu-le elevilor spor la carte, iar profesorilor sănătate şi recunoştinţă de la elevi.

PS Antonie a apreciat activitatea părintelui ieromonah Veniamin, parohul comunităţii din Gara Rediul Mare, mulţumindu-i pentru activitatea misionară şi gospodărească desfăşurată în acest sat şi i-a dăruit o carte cu conţinut teologic pentru biblioteca parohială.

PS Antonie a binecuvântat copii la început de an şcolar şi a sfinţit două clopote.

Părintele Veniamin a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină Gara Rediul Mare.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img