Pelerinii Centrului „Emaus” al Mitropoliei Basarabiei, binecuvântați de Patriarhul Ecumenic Bartolomeu în Insula Hios

Duminică, 8 septembrie 2024, pelerinii Centrului de Pelerinaj „Emaus” al Mitropoliei Basarabiei au avut parte de o mare bucurie duhovnicească, participând la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Kallimasia, Insula Hios, Grecia. Acest moment binecuvântat a fost marcat de prezența Sanctității Sale Bartolomeu, Arhiepiscopul Constantinopolului și Patriarhul Ecumenic, împreună cu mai mulți ierarhi și clerici de seamă.

Pelerinii, însoțiți de Părintele Marin Osoianu, directorul Centrului de Pelerinaj „Emaus,” au răspuns invitației făcute de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Marcu al Insulelor Chios, Psara şi Oinousses, pentru a participa la această sărbătoare liturgică în cinstea Maicii Domnului. La slujbă, alături de Patriarhul Bartolomeu, au fost și Mitropoliții: Bartolomeu de Smirna, Marcu din Hios și Iacov din Mexic, în prezența unei mari mulțimi de credincioși veniți din întreaga Grecie și din alte țări ortodoxe vecine.

Sfânta Liturghie a fost urmată de o slujbă de pomenire (Parastas) pentru doi dintre marii Patriarhi născuți în Insula Hios: Patriarhii Ioachim al II-lea și Ioachim al IV-lea. Soborul de ierarhi și clerici, sub conducerea Patriarhului Ecumenic, a cinstit astfel memoria acestor mari păstori, care au marcat istoria Bisericii Ortodoxe Universale, consolidând legăturile spirituale și canonice cu întreaga lume ortodoxă.

Un moment emoționant a fost cel în care Părintele Marin Osoianu i-a dăruit Patriarhului Ecumenic Bartolomeu, în numele Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, un vin autohton, o expresie a bogăției și frumuseții pământului basarabean. Acest dar a fost însoțit de cuvinte de apreciere pentru relația de prietenie și frățietate pe care Mitropolitul Petru o împărtășește de ani buni cu Patriarhul Bartolomeu.

Patriarhul Ecumenic și-a exprimat bucuria de a-i revedea pe pelerinii români din Basarabia și România, binecuvântând fiecare credincios în parte. Mai mult decât atât, Sanctitatea Sa a amintit cu drag de întâlnirile sale cu Mitropolitul Petru al Basarabiei, cu care a coliturghisit de mai multe ori atât în România, cât și în Grecia, subliniind legătura spirituală deosebită pe care o are cu Biserica Ortodoxă Română și cu Mitropolia Basarabiei.

Relația de colaborare și sprijin între Patriarhia Ecumenică și Mitropolia Basarabiei este una de lungă durată. Sanctitatea Sa Bartolomeu și Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice au fost întotdeauna un sprijin constant în eforturile Bisericii Ortodoxe Române de a repara nedreptățile istorice din spațiul Pruto-Nistrean, sprijinind reactivarea Mitropoliei Basarabiei sub oblăduirea canonică a Patriarhiei Române. Prin acest gest, Patriarhia Ecumenică a reafirmat prețuirea și susținerea pentru poporul român din Basarabia, recunoscând importanța continuității tradițiilor și valorilor ortodoxe românești.

ÎPS Părinte Mitropolit Petru, un apărător al dreptei credințe și al valorilor ortodoxe, a fost distins de-a lungul anilor cu mai multe ordine și medalii de către Patriarhia Ecumenică, ca recunoaștere a eforturilor sale pentru renașterea credinței ortodoxe autentice și a unității spirituale a românilor din Basarabia, printre care amintim „Medalia Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol”, care i-a fost oferită în anul 1993.

Această comuniune spirituală între Patriarhia Ecumenică și Mitropolia Basarabiei, din cadrul Bisericii Ortodoxe Române, este o mărturie vie a relațiilor frățești și a sprijinului reciproc, fundamentate pe dragoste, respect și credință nestrămutată în Hristos Domnul.

Câteva fotografii din Arhiva Mitropoliei Basarabiei ce surprind întâlnirile Patriarhului Ecumenic și Mitropolitul Basarabiei:

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina de Facebook: