Ultimele știri

Parohia din s. Doina – Cahul și-a serbat ocrotitorul ceresc

   În data de 9 august 2017, zi în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Mare Mc. și Tămăduitor Pantelimon conform calendarului de stilul vechi, ÎPS Petru al Basarabiei a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în parohia Doina din raionul Cahul, care și-a prăznuit ocrotitorul ceresc.

   După săvârșirea Serviciului Divin, cu binecuvântarea ÎPS Petru, PC preot Iulian Budescu, vicar administrativ al Episcopiei Basarabiei de Sud, prezent la eveniment, a rostit o omilie cu referire la viața și activitatea doctorului fără de arginți și Mare Mucenic Pantelimon.

   În final Înaltul Ierarh al Mitropoliei Basarabiei i-a felicitat pe cei prezenți cu ocazia sărbătoririi ocrotitorului ceresc dorindu-le multă sănătate și râvnă în slujba și spre slava Lui Dumnezeu.

   Părintele paroh a mulțumit Înaltpresfințitului Petru pentru prezență și binecuvântare arhierească, invitându-l în mijlocul lor și cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img