Obținerea binecuvântării chiriarhului (Arhiepiscopia Chișinăului) pentru înscrierea la concursul de admitere al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, extensiunea din Chișinău

Pentru a obține binecuvântarea ÎPS Părinte PETRU, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, necesară înscrierii la concursul de admitere la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din cadrul UAIC, extensia Chișinău, este necesar să pregătiți un dosar care să conțină următoarele documente:

1. Cerere de binecuvântare:
    Modelul cererii poate fi descărcat de aici (link către documentul descărcabil).
  2. Copie a documentului de identificare:
    Carte de identitate (CI), buletin sau pașaport.
  3. Recomandare:
    Recomandare de la preotul paroh (protopop/stareț/exarh – pentru clerici).
    Recomandare de la duhovnic (dacă este altă persoană decât preotul paroh (protopop/stareț/exarh – pentru clerici), vor fi prezentate două recomandări distincte).
  4. CV – Europass:
    Curriculum Vitae (pentru modelul Europass, accesați aici).
  5. Fotografii:
    2 fotografii de dimensiunea 3/4.

Atenție!

A NU confunda dosarul pentru obținerea binecuvântării chiriarhului cu dosarul de admitere la facultate.

Dosarul de binecuvântare este specific pentru obținerea acordului chiriarhului și este obligatoriu pentru înscrierea la concursul de admitere al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, extensia Chișinău, a candidaților din Arhiepiscopia Chișinăului.

Dacă aveți nevoie de clarificări suplimentare sau de asistență în completarea dosarului, nu ezitați să ne contactați!

Pr. Constantin Olariu, secretar eparhial – (+373) 62 03 34 25
Pr. Ilie Cucu, consilier cancelar – (+373) 67 27 99 91