Mitropolia Basarabiei prin centrul social FILANTROPIA vine în sprijinul refugiaților ucraineni

26 Februarie 2022

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit PETRU, la centrul social FILANTROPIA  din cadrul parohiei ortodoxe române "Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului", orașul Orhei, mai mulți refugiați din Ucraina sunt direcționați către casele orheienilor ce vor să-i găzduiască.

Tot aici, la îndemnul părintelui paroh Sergiu Aga, Consilier Mitropolitan al Arhiepiscopiei Chișinăului, oamenii din comunitate aduc alimente, haine, pături, produse igienice, produse sanitare și alte bunuri ce vor fi distribuite la punctele de cazare temporară a sutelor de persoane refugiate din calea războiului din Ucraina.

Astfel, oamenii de bună credință, pun în practică ceea ce Hristos a propovăduit prin iubirea aproapelui.

Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut” (Matei 25,40).

Pentru cei care doresc să ajute:

* prosoape, haine femei, bărbați, copii;

* produse alimentare ușor de păstrat (covrigi, biscuiți, ceai, conserve);

* produse de igienă (în special scutece pentru copii și produse de igienă pentru femei);

* cărți, caiete cu activități pentru copii și elevi, creioane, carioci;

* orice credeți că le va fi de folos.

De asemenea centrul social dispune de 10 locuri de cazare.

Persoană de contact: Părintele Sergiu Aga   -   +37379707501

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu