Mesajul de felicitare al IPS Părinte Mitropolit PETRU adresat Domnului Ciprian-Vasile OLINICI, Secretar de Stat pentru Culte

Mult stimate domnule Secretar de Stat,

Cu ocazia zilei Domniei Voastre de naștere, doresc să vă transmit cele mai calde urări de sănătate, bucurii și împliniri duhovnicești.

Binecuvântarea lui Dumnezeu să fie mereu asupra Domniei Voastre, călăuzindu-vă pașii și luminându-vă calea în tot ceea ce întreprindeți. În această zi deosebită, ne amintim de cuvintele Mântuitorului nostru, Iisus Hristos, care a spus:

„Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți și roada voastră să rămână” (Ioan 15:16).

Demnitatea dumneavoastră a fost aleasă pentru a sluji cu devotament și credință, iar roadele muncii Domnie Voastre sunt vizibile pe ambele maluri ale Prutului.

Într-o lume în continuă schimbare, sunteți un exemplu de stabilitate și dedicare față de valorile spirituale și tradițiile noastre ortodoxe. Munca depusă în sprijinul Bisericii și al credincioșilor este neprețuită și reprezintă un pilon de rezistență în fața provocărilor contemporane.

Dorim să vă mulțumim în mod deosebit pentru grija pe care o purtați față de românii din Basarabia, pentru sprijinul acordat bisericilor aflate în construcție și pentru eforturile constante de a păstra vii tradițiile spirituale românești. De asemenea, suntem recunoscători pentru promovarea identității noastre de neam și limbă, contribuind astfel la consolidarea legăturilor dintre toți românii, indiferent de granițele care ne separă.

Fie ca Dumnezeu să vă dăruiască putere, înțelepciune și har în misiunea dumneavoastră. Vă mulțumim pentru colaborarea și susținerea acordată Mitropoliei Basarabiei și pentru eforturile constante de a proteja și promova patrimoniul nostru religios și cultural.

Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu, Cel ce a făcut cerul și pământul (cf. IV Regi 19:15), să vă binecuvânteze cu sănătate, ani mulți, pace, bucurie sufletească și mântuire. În această zi de sărbătoare, vă dorim să aveți parte de momente de liniște și recunoștință alături de cei dragi.

Cu arhierească binecuvântare, deosebită considerație și prețuire,