Mesajul de felicitare al Administrației Centrului Eparhial: ÎPS Petru, erou al neamului și vrednic slujitor al Bisericii

Cu smerenie și recunoștință, ne înălțăm rugăciunile către Preamilostivul Dumnezeu, în ziua în care prăznuim împlinirea a 78 de ani de viață binecuvântată, ani plini de nevoință sfântă, dăruire jertfelnică și nesfârșită dragoste părintească, pe care le-ați adus înaintea Tronului Dumnezeiesc pentru poporul dreptmăritor din Basarabia.

Viața Înaltpreasfinției Voastre este un chip mărturisitor al adevărului, un model de neclintită răbdare și statornicie, dovedind că adevărata dragoste pentru Hristos și pentru Biserica Sa biruiește orice ostilitate și suferință. „Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun Își pune viața pentru oile Sale” (Ioan 10, 11) – acest cuvânt al Domnului găsește în Înaltpreasfinția Voastră o împlinire desăvârșită, pentru că, fără odihnă, v-ați dedicat întreaga viață, sănătatea și toate ostenelile pentru a trezi conștiința națională și spirituală a românilor din Basarabia, care, prin dragostea și înțelepciunea Înaltpreasfinției Voastre, au aflat mângâiere și povățuire mântuitoare.

Pentru toți cei ce văd și trăiesc roadele jertfei Înaltpreasfinției Voastre, sunteți un adevărat erou național, un păstor neobosit care a ridicat flamura credinței și a iubirii de neam într-un timp de grea încercare. De 34 de ani, propovăduiți cuvântul Evangheliei și semănați în inimile noastre dragostea de Biserică și de neam. Ați fost singurul ierarh român din Basarabia care, în ciuda tuturor vitregiilor și împotrivirilor, a ales calea cea strâmtă a trezirii conștiinței poporului nostru.

Astăzi, în această zi de sărbătoare, noi, clericii și credincioșii Vă mulțumim cu inimi pline de recunoștință pentru tot ceea ce ați săvârșit, pentru râvna dumnezeiască și pentru părinteasca purtare de grijă. Împreună cu noi, întreaga Biserică se pleacă înaintea lucrării Înaltpreasfinției Voastre binecuvântate și se roagă pentru ca Dumnezeu să Vă învrednicească de ani mulți, sănătate și neîncetată putere în misiunea sfântă la care ați fost chemat de Hristos, Arhiereul Cel Veșnic.

Întru dragoste și smerenie,
Administrația Centrului Eparhial Chișinău