Mesaj de felicitare pentru Preafericitul Părinte Patriarh DANIEL la aniversarea a 73 de ani din partea ÎPS Părinte PETRU, Mitropolitul Basarabiei

Astăzi, 22 iulie, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împlinește venerabila vârstă de 73 de ani. La acest moment aniversar se alătură și Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, care transmite un mesaj de felicitare, în numele clerului și credincioșilor români din Basarabia.

Prin acest mesaj, Mitropolitul Basarabiei își exprimă profunda apreciere și recunoștință pentru dragostea și purtarea de grijă părintească pe care Preafericitul Părinte Patriarh Daniel le manifestă necontenit față de fiii duhovnicești din Basarabia. Unitatea și mântuirea acestora sunt mereu în rugăciunile și preocupările Preafericirii Sale.

Mesajul aniversar poate fi citit integral mai jos:

În această zi binecuvântată, când celebrăm cu bucurie ziua de naștere, ne îndreptăm gândurile și rugăciunile pline de recunoștință către Dumnezeu pentru darul prețios al vieții și al slujirii Preafericirii Voastre.

Vă mulțumim din adâncul inimii pentru dragostea nețărmurită și purtarea de grijă părintească pe care o manifestați necontenit față de clerul și credincioșii din Basarabia, pe care i-ați învățat că neamul, credința și Biserica sunt comorile ce trebuie apărate cu orice preț. Prin rugăciunile, sfaturile și sprijinul pe care ni le oferiți, ne simțim mereu întăriți în credință, nădejde și unitate, fiind încredințați că suntem păstoriți cu desăvârșită înțelepciune.

Cuvintele Sfântului Apostol Pavel, „Privegheaţi, staţi tari în credinţă, îmbărbătaţi-vă, întăriţi-vă. Toate ale voastre cu dragoste să se facă” (1 Corinteni 16, 13-14), reflectă cu fidelitate grija și dragostea nemărginită pe care o aveți față de toți fiii Bisericii strămoșești încredințați păstoririi.

Ne rugăm Bunului Dumnezeu să Vă dăruiască mulți ani binecuvântați, plini de sănătate, spor duhovnicesc și dumnezeiască înțelepciune, pentru a continua lucrarea sfântă și misiunea apostolică pe care o împliniți cu atâta dăruire statornică și jertfă de sine. Fie ca dragostea și rugăciunile Preafericirii Voastre să ne fie sprijin în lucrarea desăvârșirii și să ne călăuzească pe calea mântuirii.

Întru mulți și binecuvântați ani, Preafericite Părinte Patriarh!

Cu profundă prețuire, smerită închinare și frățească dragoste în Hristos Domnul,