Ultimele știri

ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei: „Cuvioasa Parascheva – simbol al unităţii Ortodoxiei de pretutindeni”

În data de 27 octombrie curent (prăznuirea Cuvioasei Parascheva; Sf. Mc. Nazarie, Ghervasie și Silvan), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, o oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva din orașul Soroca, care și-a cinstit hramul (preot slujitor Ștefan Eftodii).

După Sfânta Liturghie, a urmat un Te-Deum, iar în final Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru, a rostit un cuvânult de învățătură. Referindu-se la viața și sfințenia Cuvioasei noastre Maici Parascheva, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a menționat: „Sfânta Parascheva este cinstită în mod deosebit în Moldova, întrucât de mai bine de 350 de ani sfintele ei moaşte se găsesc la Iaşi, fiind izvor de binecuvântare şi însănătoşire duhovnicească şi trupească pentru toţi cei care o cheamă în rugăciune. Este considerată  ocrotitoarea oraşului Iaşi şi a întregii Moldove, pentru că de-a lungul anilor poporul nostru a simţit în viaţa lui lucrarea minunată a harului dumnezeiesc prin mijlocirea Cuvioasei Parascheva cea mult folositoare. De multe ori, vin oameni de pe tot cuprinsul României și țărilor vecine să-şi plece genunchii în faţa raclei cu cinstitele ei moaşte, ca să mulţumească pentru ajutorul şi binecuvântarea primită. Ca un simbol al unităţii Ortodoxiei de pretutindeni, viaţa de după moarte a Sfintei Parascheva arată că sfinţenia poate ridica din neamul său pe omul care s-a asemănat cu Dumnezeu, făcându-l lumină de iubire şi apropiere între toţi cei care mărturisesc şi viază întru aceeaşi credinţă. Mărturie despre cinstirea adusă de strămoşii noştri Sfintei Parascheva sunt bisericile ctitorite cu hramul Cuvioasa Parascheva nu numai în România, dar și în R. Moldova”.

Totodată, cei prezenți au avut posibilitatea să se închine la Racla cu veșmântul Cuv. Parascheva, care se află la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău.

Menționăm că în cadrul Mitropoliei Basarabiei există cinsi biserici care poartă acest hram.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

În data de 27 octombrie curent (prăznuirea Cuvioasei Parascheva; Sf. Mc. Nazarie, Ghervasie și Silvan), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, o oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva din orașul Soroca, care și-a cinstit hramul (preot slujitor Ștefan Eftodii).

După Sfânta Liturghie, a urmat un Te-Deum, iar în final Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru, a rostit un cuvânult de învățătură. Referindu-se la viața și sfințenia Cuvioasei noastre Maici Parascheva, ÎPS Mitropolit şi Exarh Petru a menționat: „Sfânta Parascheva este cinstită în mod deosebit în Moldova, întrucât de mai bine de 350 de ani sfintele ei moaşte se găsesc la Iaşi, fiind izvor de binecuvântare şi însănătoşire duhovnicească şi trupească pentru toţi cei care o cheamă în rugăciune. Este considerată  ocrotitoarea oraşului Iaşi şi a întregii Moldove, pentru că de-a lungul anilor poporul nostru a simţit în viaţa lui lucrarea minunată a harului dumnezeiesc prin mijlocirea Cuvioasei Parascheva cea mult folositoare. De multe ori, vin oameni de pe tot cuprinsul României și țărilor vecine să-şi plece genunchii în faţa raclei cu cinstitele ei moaşte, ca să mulţumească pentru ajutorul şi binecuvântarea primită. Ca un simbol al unităţii Ortodoxiei de pretutindeni, viaţa de după moarte a Sfintei Parascheva arată că sfinţenia poate ridica din neamul său pe omul care s-a asemănat cu Dumnezeu, făcându-l lumină de iubire şi apropiere între toţi cei care mărturisesc şi viază întru aceeaşi credinţă. Mărturie despre cinstirea adusă de strămoşii noştri Sfintei Parascheva sunt bisericile ctitorite cu hramul Cuvioasa Parascheva nu numai în România, dar și în R. Moldova”.

Totodată, cei prezenți au avut posibilitatea să se închine la Racla cu veșmântul Cuv. Parascheva, care se află la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău.

Menționăm că în cadrul Mitropoliei Basarabiei există cinsi biserici care poartă acest hram.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img