ÎPS Părinte Mitropolit PETRU și PS Părinte PAISIE Lugojanul au oficiat Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei

De la primele ore ale dimineții, Părintele Consilier Aga Sergiu, parohul comunității religioase, preoții slujitori și credincioșii, au întâmpinat pe ierarhi cu flori, colac și sare.

Corala Mitropoliei Basarabiei Gavriil Muzicescu a dat răspunsurile la strană, fiind condusă de domnul profesor dirijor Anton Dumbrava.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de PS Părinte Paisie Lugojanul care a adus explicație evangheliei zilei a predicii de pe munte.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, cei doi ierarhi, împreună cu oficialitățile locale și regionale, istorici și alți invitați au mers la monumentul Regelui Ferdinand I din incita curții parohiale, care a fost sfințit, iar mai apoi au depus flori la monument.

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu