Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit Petru a liturghisit în Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

   În Duminica a treia după Pogorârea Sfântului Duh, ÎnaltPreasfințitul Părinte Mitropolit Petru a fost oaspete de onoare în parohia Vârfu Dealului din județul Suceava – România, parohie ce îi are ca ocrotitori pe Sfinții Împărați Constantin și Elena( paroh PC preot Constantin Purice ).

   Sfânta Liturghie a fost oficiată de către ÎPS Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și ierarhul locului ÎPS Părinte Pimen Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, înconjurați de un sobor de clerici de pe ambele maluri ale Prutului.

   Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Mitropolitul Petru care a reluat îndemnul Mântuitorului şi anume, acela de a căuta mai întâi Împărăţia Sa şi toate celelalte se vor adăuga nouă (Matei 6:33).

   ÎPS Părinte Pimen i-a îndemnat pe credincioşi să-i ceară lui Dumnezeu sănătate şi iertarea păcatelor.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img