Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova – 2024: o experiență duhovnicească de neuitat pentru tinerii basarabeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, un grup de tineri din Arhiepiscopia Chișinăului au avut onoarea de a participa la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova – ITOM 2024, un eveniment de mare amploare, organizat de Arhiepiscopia Iașilor, Mitropolia Moldovei și Bucovinei.

Această ediție a reunit 24 de tineri din Arhiepiscopia Chișinăului, însoțiți de Părintele Ierodiacon Gurie Dumbrava. Tinerii au avut parte de momente de bucurie, prietenie și împlinire duhovnicească, alături de alți peste 1500 de participanți, voluntari și moderatori, care s-au adunat în capitala istorică a României sub egida temei „Ce pot face pentru vindecarea aproapelui meu?”.

Sub coordonarea Părintelui Nicolae Crețu, Consilier Misiune, Pastorație și Asistență Socială din cadrul Mitropoliei Basarabiei, și sub îndrumarea Ierodiaconului Gurie Dumbrava, fiecare zi de activități a început cu participarea la Sfânta Liturghie, oficiată în diverse parohii ale Arhiepiscopiei Iașilor.

În prima zi, tinerii din parohiile românești ale Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, alături de tinerii români din Republica Moldova (Mitropolia Basarabiei) și Ucraina (comunități din Bucovina de Nord), au avut binecuvântarea de a lua parte la o conferință susținută de Părintele Pimen Vlad din Sfântul Munte Athos, desfășurată într-un cadru deosebit, în Grădina Palas Mall.

În cea de-a doua zi, tinerii au participat la o serie de conferințe de tip TEDx, susținute de Arhimandritul Nicodim Petre, Pr. Dragoș și Daniela Bălinișteanu, Lect. Dr. Smaranda Buju, Andreea și Andrei-Mihai Nicolae. Aceste conferințe, desfășurate la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, au abordat teme deosebit de importante precum familia, psihologia relațiilor și dependențele digitale.

Seara s-a încheiat cu un concert de muzică veche bizantină, oferit de Ansamblul „Anton Pann”, care a adus o notă de rafinament și profunzime duhovnicească întregului eveniment.

Festivitatea de închidere a manifestării a avut loc miercuri, 28 august, la Catedrala Mitropolitană din Iași, unde Sfânta Liturghie a fost oficiată de Mitropolitul Teofan al Moldovei și Bucovinei. Această slujbă euharistică solemnă a marcat apogeul duhovnicesc al întâlnirii, lăsând o amprentă profundă asupra tuturor participanților.

Tinerii basarabeni au fost profund impresionați de această experiență minunată, exprimându-și dorința de a participa la edițiile viitoare ale Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din România și Basarabia. Acest eveniment a fost o adevărată binecuvântare pentru toți cei prezenți, consolidând legăturile de credință și prietenie între tinerii ortodocși din cele două maluri ale Prutului, sub egida Mitropoliei Basarabiei.

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina de Facebook: